A tavasz beköszöntével sokan szembesülünk azzal a vágyukkal, hogy megszabaduljunk a téli időszak alatt felhalmozódott salakanyagoktól, ránk rakódott kilóktól, és testünket felfrissítsük. Az életmódváltásban is fontos szerepe van a szervezet megtisztításának, méregtelenítésének, ugyanis általa lényegesen könnyebbé válik az egészséges szokások beépítése a mindennapokba. Ezt a témát járjuk kicsit körbe a mostani cikkünkben.
Az életmódváltás nulladik lépése
Az életmódváltás nem mindenki számára egyszerű feladat, sokaknak jelent kihívást a megszokott napi rutinok és szokások átírása a vágyott célok elérése érdekében. A tisztítókúrák ezért is nagyon jó kiindulópontjai a változtatásnak, mivel az egészségesebb étkezési szokásokra sokkal könnyebb átállni, ha már tapasztaltuk a méregtelenítés pozitív hatásait: a lényegesen jobb közérzetet, a magasabb energiaszintet, az ízérzékelés megváltozását, és azt, hogy mindeközben még megindul a fogyás is.
Mit jelent egyáltalán a méregtelenítés?
A természetgyógyászatban a méregtelenítés azt a folyamatot jelenti, melynek során eltávolítjuk a szervezetből a felhalmozódott káros salakanyagokat, ill. bizonyos esetekben kórokozókat és parazitákat is.
Még ha törekszünk is az egészséges életmódra, számos méreganyaggal érintkezésbe kerülünk a mindennapokban, ilyenek például a környezeti szennyezőanyagok, a dohányfüst, a széndioxid, a nehézfémek, gyógyszermaradványok, az alkohol, a háztartási vegyszerek, növényvédőszerek (peszticidek), az élelmiszer adalékanyagok és más toxikus vegyületek, melyektől érdemes célzottan megszabadulni.
A méregtelenítésnek számos formája létezik, például léböjtkúrák, nyers vegán táplálkozás, ayurvédikus panchakarma kúra, zöldségdiéta gyógynövényekkel, táplálékkiegészítőkkel, illetve akár olyan speciális módszerekkel, mint például a vastagbél tisztítása (kolonhidroterápia). A különböző tisztítókúrák használata előtt azonban fontos, hogy alaposan tájékozódjunk, és konzultáljunk szakemberrel, főként akkor, ha krónikus betegségek állnak a háttérben.
A méregtelenítés folyamata a szervezetben – Fókuszban a máj
Kép forrása: Pexels
A máj a szervezet legnagyobb mirigye, anyagcsere- és elsődleges méregtelenítő szerve, amely szűrőként működik, ezért is áll a tisztítókúrák középpontjában. Nagyon fontos, hogy hatékonyan és jól tudja végezni a feladatát. A máj folyamatosan dolgozik a vér tisztításán, és eltávolítja a káros anyagokat pl. toxinokat, gyógyszereket, kórokozókat, az ammóniát és az alkoholt is. Ha nem működik optimálisan, csökken ezen káros anyagok lebontására és semlegesítésére való képessége, a helytelen (túlzottan szénhidrátdús, tápanyagszegény) táplálkozás következtében pedig a máj el is zsírosodhat.
A különböző toxinok többféleképpen is be tudnak jutni a szervezetünkbe. A méreganyagok felszívódhatnak a tüdőn, a bőrön és a beleken keresztül, melyeket a máj megszűr, amit pedig lehet, semlegesít, majd kiüríti többek között a bőrön keresztül izzadással, a veséken keresztül a vizelet, a vastagbélen keresztül széklet formájában, valamint a tüdőn keresztül kilégzéssel. Azokat, amiket nem képes kiüríteni, elraktározza a test a különböző szöveteiben pl. a zsírsejtekben, az ízületekben, az izomzatban, magában a májban és akár az agyban is.
Honnan tudod, hogy felhalmozódtak benned a méreganyagok?
A méreganyagok felhalmozódására számos tünet utalhat, ezek közül a leggyakoribbak:
- Krónikus fáradtság
- Túlsúly/Elhízás
- Fejfájás
- Hormonzavar
- Bőrproblémák megjelenése (pl. aknés bőr)
- Allergiák
- Ízületi gyulladás/fájdalmak
- Autoimmun betegségek
- Szív- és érrendszeri betegségek
- Székrekedés, Hasmenés
- Cukorbetegség
- Fibromyalgia
- Gyulladásos kórállapotok
- Irritábilis bélszindróma (IBS)
- Neurológiai zavarok
Ha ezeket a tüneteket tapasztalod persze nem biztos, hogy csupán a méreganyagok halmozódtak fel, azonban érdemes lehet megfontolni egy tisztítókúra elvégzését.
5 tipp a méregtelenítés beindítására
Kép forrása: Pexels
- Kezdd a napot citromos vízzel!
Ébredést követően nagyon fontos a megfelelő hidratálás, mivel a szervezet az éjszaka során vizet veszít. A langyos citromos víz nem csak elűzi a fáradtságot, de beindítja a zsírégető és méregtelenítő folyamatokat is. Erőteljesen lúgosító hatású, mivel a szervezetben az emésztést követően lúgos melléktermék keletkezik, így bármilyen tisztítókúrának fontos része lehet.
- Méregtelenítés az algák erejével
Az algák közül a két legismertebb és leghasznosabb a spirulina és a chlorella alga. Bár külön is fogyaszthatóak, együtt még hatásosabbak. A spirulinának nagyon magas a tápanyagtartalma, a chlorellának pedig fontos szerepe van a nehézfémek kivezetésében.
- Cseréld le a feldolgozott élelmiszereket teljes értékűekre!
Az élelmiszerek közül érdemes előnyben részesíteni a friss zöldségeket és gyümölcsöket, a teljes kiőrlésű gabonaféléket és a magvakat. A cukros és feldolgozott élelmiszereket, valamint az alkoholt és a dohányzást viszont mindenképpen kerüld el.
- Igyál gyógyteát!
A gyógyteák szintén hasznosak a tisztítókúrák alatt. Vannak kifejezetten erre a célra összeállított gyógynövényes keverékek, amik hatásosan megtámogatják a szervezet méregtelenítő munkáját.
- Mozogj!
A testmozgásnak is fontos szerepe van a méregtelenítésben. Az izzadás ugyanis segít a szervezetnek eltávolítani a káros anyagokat, így az edzések és a szaunázás is hatékony lehet.
Továbbá végezhetsz például légzőgyakorlatokat, csinálhatsz hideg-meleg váltózuhanyt, kipróbálhatod a nyirokmasszázst, a különböző relaxációs technikákat, a jógát, a meditációt, ezek mind támogatják a tisztulási folyamatokat.
Íme egy finom méregtelenítő és zsírégető smoothie reggelire
A reggelt nemsokkal a megfelelő hidratálást követően indíthatod egy finom zöld turmix elfogyasztásával, mellyel feltöltöd a szervezeted hasznos tápanyagokkal, valamint fokozod a méregtelenítési és zsírégetési folyamatokat is.
Kép forrása: Pexels
Hozzávalók (2 fő részére)
- néhány szelet friss ananász (zsírégető hatású)
- 1 db bio kìgyòuborka (tisztít, hidratál)
- 1 marék bébi spenòt (májat méregteleníti)
- 1 kis darabka hámozott gyömbér (gyulladáscsökkentő, antimikrobális)
- fél citrom leve (tisztít, lúgosít)
- 2-3 dl tisztított vìz (hogy jòl turmixolhatò legyen)
A hozzávalókat egy jó erős turmixgéppel turmixold le, és már kész is! Adhatsz hozzá friss koriandert, illetve egyéb gyümölcsöket pl. almát, narancsot is ízlés szerint.
Ha szeretnél még többet megtudni a tisztítókúrákról és az egészséges táplálkozásról, nézz körül képzéseink között!