Szeretnék mindenkit arra ösztönözni, hogy étkezzen testtípusa szerint, az ayurvédikus alapokat megismerve és betartva. De ez csak akkor lehet teljes, ha összekötjük a természet ritmusával. Ezért kiemelten fontosnak tartom, hogy megtanuljunk szezonálisan táplálkozni, és túlnyomórészt olyan ételeket, illetve alapanyagokat vegyünk magunkhoz, vásároljunk, és főzzünk belőlük, amely az adott évszaknak megfelelően terem.
Hiszen a testünknek az adott évszakban pont ezekre van szüksége.
Ha a nyár bővelkedett ínycsiklandó finomságokban, akkor az ősz mindezt megkoronázza, mielőtt beköszönt a szűkösebb tél, ahol a káposzta és a hagymafélék, az alma és a csicsóka uralkodnak.
Szeptember hónapban a piacokat végre elárasztja az áfonya, a szilva, a padlizsán, és a lila füge kékes árnyalatai.
Minden sötét színű gyümölcs segít lelassítani az öregedést, és fontos tápanyagokkal, enzimekkel gazdagítják életünket.
Almát és körtét majszolhatunk, és a gyümölcsök királynője a szőlő is beérik végre, amely annyi mikrotápanyagot tartalmaz, hogy simán elélhetnénk rajta akkor is, ha mást nem is ennénk.
Szeptemberben, októberben a „k” betűs zöldségekből is bátran válogathatunk.
Hiszen ott lesz a kelbimbó, a fodroskel, a karfiol, a karalábé, a kelkáposzta és minden káposztaféle. Ezek bővelkednek C vitaminban, klorofilltartalmuk igen fontos antioxidáns, és ásványi anyagokban is gazdag tápanyagok kerülnek a szervezetünkbe. Fehérjékben is bővelkednek, mint minden zöld színű zöldség és zöldleveles, illetve nem mehetünk el amellett, hogy mennyi vizet tartalmaznak, ezáltal szerveinket, akárcsak egy tisztító zuhany, átmoshatjuk velük.
Wokos ételbe, friss salátába, főzelékbe tehetjük, és a köreteket is kiegészíthetjük a fenti finomságokkal.
Hamarosan terem a dió, a gesztenye, mandula, a birsalma és a berkenye is.
Az olajos magvak természetes növényi olajtartalma megfelelő, és egészséges zsiradék forrás szervezetünknek, és a téli hónapokban melegítő hatással rendelkeznek.
A kedvencemet, a sütőtökféléket hagytam utoljára, amely nélkül nincs ősz, de télen is tökéletes béta karotin forrás.
Készíthetjük köretként, sütőben sütve, krémlevesbe, és indiai fűszerezésű curry-be is kitűnő alapanyag kókusztejjel és pl vöröslencsével párosítva.
Az ősz, akárcsak a tavasz, szintén alkalmas ayurvédikus tisztítókúra megkezdésére, hiszen minden adott ahhoz, hogy a salakanyagok kiürítése után színekkel, enzimekkel, vitaminokkal és gazdag tápanyagokkal töltsük fel testünket, szemünket pedig gyönyörű színekkel kényeztethetjük, hiszen ne feledjük, hogy a szemünk által a lelkünk is jóllakik.
Stőhr Gréta
vegan séf, író,
oktató (vegán életmód tanácsadó, és vegán szakács képzés)